Zakup zegarka, czym się kierować przy jego wyborze?

Trudno się więc dziwić, dlaczego tak wiele osób jest zwyczajnie zdezorientowanych usiłując wybrać odpowiedni zegarek. Coraz to nowsze trendy i technologie wprowadzanych rozwiązań wprawiają o zawrót głowy. Tworzenie coraz to nowszych modeli zegarków wyróżniających się na tle konkurencji, przez co wybór staje się bardziej skomplikowany. Decydując się na zakup zegarka często analizujemy masę czynników. Nie zawsze nasze preferencje kończą się tylko na wyglądzie zegarka. Kiepskie materiały i brak dodatkowych funkcji potrafią na dłuższą metę irytować. Dlatego w naszym artykule  odpowiemy na najważniejsze pytanie co jest synonimem dobrego czasomierza oraz czym kierować się przy zakupie zegarka.

1. Mechanizm, serce czasomierza

Jednym z pierwszych punktów, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie zegarka jest mechanizm. To najważniejszy element, który zasila całość do działania. Mechanizmy dostępne w zegarkach to:

 • Mechaniczny – modele z tym mechanizmem są jednak cenione ze względu na tradycyjne rozwiązania. Cechuje się on brakiem baterii a w związku z tym koniecznością codziennego nakręcania zegarka.
 • Kwarcowy – To najdokładniejsza i najpopularniejsza opcja. W jego wnętrzu znajdziemy baterię, którą należy regularnie wymieniać.
 • Automatyczny – zegarek, który posiada taki mechanizm, nakręca się dzięki ruchom naszej ręki.

2. Koperta

To część nie tyle niezbędna, ile podstawowa – chroni mechanizm przed uszkodzeniem i czynnikami zewnętrznymi. Pełni również funkcję estetyczną. Materiałów z których wykonane są koperty do czasomierzy jest naprawdę sporo. Jednak najpopularniejsza jest stal szlachetna, ze względu na swoje antyalergiczne właściwości. Jest również odporna na uszkodzenia i zarysowania.

3. Szkiełko

Pełni funkcję ochronną tarczy i mechanizmu przed uszkodzeniami oraz zabrudzeniami. Więcej informacji o rodzaju szkiełek znajdziesz w naszym wpisie https://www.alletime.pl/blog/rodzaje-szkielek-ktore-wybrac/

4. Klasa wodoszczelności

Informuje nas o stopniu ochrony urządzeń przed wpływem zewnętrznych czynników. Przenikaniem do wnętrza zegarka wody i pozostałych cieczy. Warto więc zapoznać się przed zakupem czasomierza, czy jest przeznaczony do pływania. Wyróżniamy różne klasy wodoodporności, których oznaczenie umieszczone jest na deklu lub tarczy zegarka.

 • Brak oznaczeń – zegarek nie jest wodoszczelny.
 • Water Resist– zegarek odporny jest na przypadkowe zachlapania.
 • 30 m – zegarek jest odporny na zachlapania i podwyższony poziom wilgoci. Nie nadaje się do pływania.
 • 50 m – jest odporny na częsty kontakt z wodą i częściowe zanurzenie. Niewskazane są jednak skoki do wody oraz nurkowanie.
 • 100 m – przeznaczony do pływania.
 • 200 m – możliwe jest nawet nurkowanie z akwalungiem (do głębokości określonej przez producenta).
 • 300 m –zegarek pozwala na nurkowanie z butlą do kilkudziesięciu metrów.
 • 1000 m – przeznaczony jest do profesjonalnego nurkowania.

5. Bransoleta, czy pasek?

Kluczowym elementem, który wpływa na wygląd zegarka, jest oczywiście pasek. Bransoleta ma jednak kilka istotnych zalet. Przede wszystkim jej trwałość jest nieporównywalnie większa od pasków. Znacznie lepiej znosi kontakt z potem oraz wodą. Jej regularne czyszczenie zapewnia utrzymanie estetyki na zadowalającym poziomie. Natomiast paski skórzane wyglądają elegancko, dobrze układają się na ręce i zapewniając komfort użytkowania. Zachęcamy do zapoznania się z osobnym szczegółowym artykułem dotyczącym rodzai pasków, który podpowie na co zwrócić uwagę przy jego wyborze https://www.alletime.pl/blog/akcesoria-do-zegarka-czyli-jaki-pasek-wybrac-jakie-sa-rodzaje-paskow/

6. Dodatkowe funkcje

Dzisiejsza technologia pozwoliła na wprowadzenie dodatkowych funkcji, które sprawiają, że te tradycyjne czasomierze stają się jeszcze bardziej wszechstronne. Zegarki od dawna służą nam do czegoś więcej niż tylko do wskazywania godziny. Mają być również wielozadaniowym gadżetem, dlatego tak istotne jest, aby miały kilka przydatnych funkcji, które sprawią, że korzystanie z czasomierza będzie jeszcze bardziej przyjemne.

 • Chronograf – zwany również stoperem, to funkcja dostępna w niektórych zegarkach analogowych, która pozwala na mierzenie czasu z niezwykłą precyzją.
 • Datownik – służy do śledzenia bieżącej daty. To praktyczna funkcja w codziennym życiu, pomagająca nam orientować się w czasie.
 • Podświetlenie tarczy – pozwala na odczyt godziny nawet w całkowitych ciemnościach.
 • Czas światowy – wyświetlanie czasu w różnych strefach czasowych na podstawie danych największych miast na świecie.
 • Timerfunkcja ta polega na odliczaniu określonego przez użytkownika czasu do zera.
 • Alarm – informowanie za pomocą sygnału dźwiękowego o nadejściu ustawionej wcześniej godziny. Funkcja budzika przydaje się w szczególności z rana, kiedy musimy obudzić się o ściśle określonej godzinie.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrany zegarek pokazuje nie tylko nasz styl i podejście do mody, lecz także cechy charakteru i wartości jakimi się kierujemy w życiu. To jaki zegarek wybierzemy jest kwestią naszego gustu, indywidualnych potrzeb, stylu życia i oczywiście zasobności portfela. Jednak jeżeli chcemy, aby czasomierz posłużył nam przez lata, zainwestujmy w model wykonany z dobrych materiałów, który posłuży nam na lata.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *