Zmiana czasu na zimowy – kiedy przestawiamy zegarki w 2023 roku?

Jeśli dni wydają się coraz krótsze, to znak, że jesień zawitała na dobre. Jednak niebawem będzie ściemniać się jeszcze szybciej. Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 28 na 29 października. Zegarki przestawimy z godziny 3:00 na 2:00 w nocy. Oznacza to, że będziemy mogli pospać godzinę dłużej. Wiele urządzeń z dostępem do internetu (smartfon czy laptop) przeprowadziło zmianę czasu 2023 automatycznie. Gdy rano się obudzisz, wyświetlą już one nową, prawidłową godzinę.

W jakim celu przestawiamy zegarki i jaki wpływ ma to na nasze samopoczucie

Benjamin Franklin jako pierwszy pomysłodawca słusznie zauważył, że zmiana czasu na letni czy zimowy wpływa korzystnie na mniejsze zużywanie sztucznych źródeł światła. Ludzie, wybierając porę pójścia spać, przede wszystkim zwracają uwagę nie na zachód słońca, ale na dokładną godzinę. Oznaczało to konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia, co generowało koszty. Sugerował, by ludzie, zaczęli kłaść się spać później, a wstawali wcześniej. Wykorzystanie czasu letniego umożliwia nam efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego poprzez oszczędność energii elektrycznej. Przesunięcie zegarków z czasu zimowego na letni ma też pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, bo dzięki większej ilości światła słonecznego jesteśmy pogodniejsi i bardziej pozytywni.

Jak przestawić zegarek?

Konieczne będzie wykonanie kilku manewrów koronką zegarka. Zwykle należy tylko wyciągnąć koronkę i odpowiednio nią pokręcając dostosować wskazania wskazówek do aktualnej godziny. Po ustawieniu prawidłowego czasu, wystarczy wcisnąć koronkę do jej pierwotnej pozycji. Podobnie należy postępować, kiedy czasomierz posiada datownik i konieczna jest zmiana daty, np. w przypadku podróży do innej strefy czasowej. Należy wyciągnąć koronkę czasomierza do pozycji zmiany daty i kręcić nią do momentu aż prezentowana data będzie odpowiednia.

Ustawianie zegarka automatycznego

Ten rodzaj czasomierza posiada mechanizm, który samoczynnie nakręca się dzięki ruchom ręki, na której się znajduje. Jednak wymaga czasami ręcznej zmiany godziny lub daty, np. w przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy lub podróży. Aby ustawić czas, tak jak w przypadku zegarków kwarcowych należy wyciągnąć koronkę i odpowiednio nią pokręcając dostosować wskazówki do aktualnej godziny.

Zegarki z automatyczną zmianą czasu

Zegarki smartwatch i  zegarki posiadające synchronizację radiową, które łączą się bezpośrednio z używanym smartfonem lub innym urządzeniem i w oparciu o niego ustawiają właściwą godzinę. Te oba modele wyposażone są w automatyczną synchronizację do czasu letniego i zimowego, co sprawia, że zmieniają czas bez żadnej ingerencji człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *